• DOLAR
  5,7971
  %-0,49
 • EURO
  6,4953
  %0,11
 • ALTIN
  277,84
  %-0,57
 • BIST
  98.415
  %3,71
Savcılık, Demirtaş’a tahliye kararına itiraz etti

Savcılık, Demirtaş’a tahliye kararına itiraz etti

Ankara başsavcılığı, HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen tahliye kararına itiraz etti.

 

Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın tutukluğu bulunduğu dosyada dün tahliye kararı vermişti. Ancak Kasım 2016’dan bu yana Edirne Cezaevi’nde bulunan Demirtaş, farklı bir davadan hükümlü bulunduğu için tahliye edilmemişti. Avukatları, tutuklukta geçirilen süre nedeniyle Demirtaş’ın tahliyesi için başvuru hazırlığına başlamıştı.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Ankara başsavcılığı, tahliye kararına bir üst mahkemede itiraz etti.

İtirazda Demirtaş’ın anayasal düzene karşı işlenen suçlardan yargılandığı belirtilerek, bu suçlarda kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde tutuklama tedbirinin uygulanabileceği kaydedildi.

Savcılık, ‘örgüt üyeliği’ suçundaki ceza miktarı göz önüne alındığında da tutuklamanın ölçülü olduğunu ifade etti.

Ne olmuştu?

Demirtaş, 4 Kasım 2016’da, eski HDP eş genel başkanı Figen Yüksekdağ ve partisinden dokuz milletvekiliyle birlikte, ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, terör örgütü üyesi olmak, silahlı terör örgütüne üye olmak ve örgüt adına suç işlemek’iddialarıyla gözaltına alınmıştı. ‘Örgüt propagandası’ suçlamasıyla, 2018’de İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılandığı davada dört yıl sekiz ay hapis cezası alan Demirtaş’ın cezası 4 Aralık 2018’de İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından ‘kesin’leştirilmişti.

Aldığı cezanın gününü tamamlamayı bekleyen Demirtaş hakkında verilen tahliye kararları yerine getirilemiyor. Ayrıca, beş yılın altında ceza aldığı için Yargıtay’a da başvurulamıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 20 Kasım 2018 tarihli kararında Demirtaş’ın serbest bırakılması ve tutuksuz yargılanmasına hükmetmişti.

Demirtaş, AİHM kararı sonrası “Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür” derken, AİHM kararına rağmen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye başvurusunu reddetmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da “AİHM kararları bizi bağlamaz” demişti.

Bunun üzerine Demirtaş’ın avukatları davanın AİHM Büyük Daire’ce yeniden incelenmesi talebiyle 19 Şubat 2019’da başvuru yapmıştı. Duruşma, 18 Eylül’de görülecek.

Demirtaş, gözaltına alındığı 4 Kasım 2016’dan bu yana bu yana Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
demirtaş hdp

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM