Barış Atay serbest bırakıldı

Sanatçı Barış Atay, Ahmet Hakan'ın hedef göstermesinin ardından gözaltına alınmıştı.

Barış Atay serbest bırakıldı

Sanatçı Barış Atay, madenci tekmeleyen Yusuf Yerkel'in özür mesajının ardından sosyal medya hesabı Twitter'dan "Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde; affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle 'torunlarla emeklilik, hepimiz kardeşiz, kavga istemiyoruz' falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz" diye yazmıştı.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Atay'ın bu mesajı sonrası "Lütfen bu adama haddini bildiriniz!" başlıklı bir yazı kaleme almıştı.  Atay, bu mesajı sonrası hedef gösterilmişti.

Avukat Bolaç, sosyal medya hesabı Twitter'dan oyuncu Atay'ın gözaltına alındığını duyurdu. Dün sabah saatlerinde gözaltına alınan oyuncu Barış Atay geceyarısı serbest bırakıldı.

Avukat Efkan Bolaç’ın verdiği bilgiye göre, savcı Atay’ın telefonunu incelemek üzere emniyete teslim etti.

Gece geç saatlerde Atay’ın serbest bırakıldığını da Bolaç duyurdu.

SERBEST KALDIKTAN SONRA İLK TWEET

Serbest kaldıktan sonra sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan oyuncu, kendisine destek veren meslektaşlarına teşekkür etti.

Barış Atay’ın savcılıkta verdiği ifade ortaya çıktı

Atay, emniyetteki ifadesinde,Twitter adresinin kendisine ait olduğunu ve soruşturma konusu paylaşımlarının da kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

“HER ŞEYE RAĞMEN BİR HUKUK DEVLETİ”

Barış Atay’ın söz konusu paylaşımını, Yusuf Yerkel’in Soma faciası sırasında tepki gösteren bir maden işçisini tekmelemesi ile ilgili özür dilediğini belirtmesi üzerine yaptığını anlatarak, “Özrünü samimi bulmadım ama daha önemlisi bir suçun karşılığı özür değil yargılanmaktır. Yine sosyal medyada özrün kabul edilmesini toplumsal huzur adına bazı şeylerin sineye çekilmesini ısrarla yazanları görünce ben de Yerkel’in ağlak özrüne ve tavrına istinaden bu süreçte suç işlemiş olan ya da olma ihtimali olanları kast ederek ve Türkiye’nin her şeye rağmen bir hukuk devleti olduğunu düşündüğümden bu tweeti paylaştım.” dedi. Barış Atay’ın, Zeytin Dalı Harekatı’nı eleştiren paylaşımlarına ilişkin de “Afrin coğrafi olarak Suriye’ye aittir ve doğal olarak Suriye halkına. Türkiye’de yaşayan bir yurttaş olarak ailem ile birlikte Antakyalı biri olarak gelişmeleri yakından takip ediyorum. Hükümet politikalarını eleştirmek bir yurttaşlık hakkıdır” ifadelerini kullandı.

barış atay gözaltı ahmet hakan serbest