İnce'den Erdoğan'a: Benim seni indirmekle derdim yok, ben doları indirmek istiyorum

"Ben demokrasiden bahsediyorum."

İnce'den Erdoğan'a: Benim seni indirmekle derdim yok, ben doları indirmek istiyorum

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Amasya'da halka sesleniyor. İnce'nin konuşmasından satır başları:

Kendini zora sokmayacak şekilde, sonunda hesabı vereceğiz. Gençler ateşleyin bakalım, ateşleyin seçim kampanyamız için.
Sayın Erdoğan, A, B,C planı varmış. Herhalde A planı Rize'deki evine yerleşecek, B planı Üsküdar'daki evine, ya da C planı  olarak Amasya'ya yerleşecek işte. Özal'la sonları aynı olacak dedim diye bazı militanlar "Erdoğan öldürülecek" mesajı verdiğimi iddia ediyor. Ya demokrasiden bahsediyorum, demokrasiden. Seçimle gelen, seçimle gider, ondan bahsediyorum.

"Derdi Filistin'deki Müslümanlar değil"

Şimdi bir başkası Filistin'de yaşananlar... Müslümanlar, bu mübarek günlerde ABD - İsrail iş birliği ile katlediliyor. Bu politikalara "Dur" dememiz lazım. Devlette devamlılık esastır. 2013 yılında sayın Erdoğan Gazze'ye gideceğini söyledi. Gazze'ye gidemedi ama Gebze'ye gitti. Size söz veriyorum, Allah'ın izniyle cumhurbaşkanı olduğumda Gazze'ye gideceğim. Değerli Amasyalılar, hükümete diyoruz ki; yapma, etme, gel İsrail mallarını boykot et. Edemem diyor. Ticareti kes? Kesemem diyor. Petrol taşımacılığı yapma, olmaz diyor. Mavi Marmara'da aldığın 20 milyonu geri ver, veremem diyor. E ne yapacaksın İsrail'e karşı? Hiçbir şey yapmıyorsun. Yapacağı tek şey miting. Çünkü derdi Filistin'deki Müslümanlar değil. Derdi, 24 Haziran'daki seçim.

"Yanında duracağım..."

Amasya'dan sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti'ni şu an sen yönetiyorsun, ben de adayım. Filistin konusunda ABD ve İsrail'e karşı dik dur, söz veriyorum yanında duracağım. 

Ama sonra, Mavi Marmara'da olduğu gibi "Bana sordunuz mu" deme. Benim gibi meydan oku. 24 Haziran'da cumhurbaşkanı olduğumda üç ay içinde yargıyı düzenleyeceğiz. Üç ay içinde yüksek yargı, tarafsız, bağımsız olacak. Bu kadar. Yani ABD, yani AB Türkiye'nin demokrasisini esas alarak "Sizde yargı düzgün değil" diyemeyecek. Üç ay sonra ABD'ye döneceğim; "Yargıyı düzelttik, şimdi senden FETÖ'nün iadesini istiyorum". 24 Aralık, Hristiyanların Noel günü. Bu mübarek Ramazan gününde söz veriyorum. Seçimden üç ay sonra, ABD'ye "FETÖ'yü iade et" diyeceğim. Eğer iade etmezse, 24 Aralık Noel. İncirlik'teki Amerikan askerleri, Noel'i Washington'da kutlar. 

"Bunları çözeceğiz"

Ataması yapılmamış binlerce öğretmen var. 3600 sorununu çözdüğümüzde 200 bin öğretmen emekli olacak. Yerlerine gençler gelecek. Polislere sendika hakkı vereceğiz, angarya yok. Mesai ücreti alacaklar. Tüm bunları başaracağız. Türkiye'de herkes, meslek yüksek okulu mezunu herkes 9'a 2'den başlıyor, astsubaylar 9'a 1'den başlıyor. Tüm bunları tespit ettik. Bunları çözeceğiz. 

Bakın ekonomimiz kötü değil mi? Muharrem İnce, sen cumhurbaşkanı olduğunda ne yapacaksın? Dün ne oldu, Merkez Bankası Başkanı'nı AKP Genel Merkezi'ne çağırdılar. Yanlış. Merkez Bankası Başkanı bağımsız, sen onu nasıl parti genel merkezine çağırırsın. Bunu yaparsan dış sermaye sana güvenmez. Para sana güvenmez. Uluslararası sermaye güvenli bir liman ister. Dolar geldi 4 buçuğa, euro geldi 5 buçuğa. Ekonomi Bakanı "Kurlardaki artışla ilgilenmiyorum" diyor. Millet fakirleşiyor, sen ilgilenmiyorsun ama millet ilgileniyor. Bu cıvık ortamdan kurtulacağız. Önce devlet adamı gibi davranacağız. Uzun vadede Türkiye'yi nasıl kalkındıracağız? AKP'nin son 16 yılda yaptığı en kötü şeyler, dış politika ve eğitim. Yol yaptı mı? Yaptı. Ama kalitesiz yaptı. Yaptığı yollar çöküyor. Hastane yaptı mı? Kalitesiz yaptı. Köprü yaptı mı? Yaptı. Ama geçmesen de parasını ödüyorsun. Şimdi soruyor, ey CHP diye. Benzettim mi? Allah benzetmesin. "Ey CHP" diyor. "Sen hiç köprü yaptın mı" diyor. Şimdi ben soruyorum, "Ey Erdoğan, sen hiç şeker fabrikası yaptın mı? Ey Erdoğan, sen hiç TEKEL yaptın mı?". Hep satıyorsun.

"Size fizik öğretmeni olarak söz veriyorum"

Size bir fizik öğretmeni olarak söz veriyorum, AKP'li anneler, size sesleniyorum. İlkokula giderken musluğu açardım. Kana kana su içerdim. Şimdi bizim çocuklarımız okullarda 3 liraya su içiyor. Bütün anneler, size söz veriyorum. Çocuklarınız okulda kana kana su içecekler. Bu ülkenin evlatlarını iyi yetiştireceğiz. Meydanlarda birileri pislik diyecek, tezek diyecek, çöp diyecek. Ben gelecek demeye devam edeceğim. Üniversite öğrencileri dahil, öğrenci kimliğini gösteren herkes bütün müzelere bedava gidecek.

"Bu memleketin harcı Anasya'da karıldı"

Siz Amasya'dakiler, bu memleketin harcının bu topraklarda karıldığını bilmeniz lazım. Vatanın ve milletin bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul hükümeti görevini yapamamaktadır. Vatan ve milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararlılığı kurtarılacaktır deniyor. Nerede diyor? Amasya'da. Bu milli ruhu, bu cumhuriyet ruhunu, bu kuruluş ruhunu yeniden diriltebilmek için bu ülkenin tüm üniversiteli gençlerine 19 Mayıs'ta gençlik bursu, 29 Ekim'de cumhuriyet bursu vereceğiz. 500,500 1000 lira. Bu parayı CHP vermeyecek, bu parayı Muharrem İnce vermeyecek. Bu parayı, 81 milyondan topladığımız vergilerden, Türkiye Cumhuriyeti verecektir. 

Gençler, öğrencilerim, evlatlarım. Size söz veriyorum. Her yıl 10 bin öğrenciyi yurt dışına göndereceğiz. Devlet okutacak onları. Memleket aşkıyla geri gelecekler ve ülkemizi kalkındıracaklar. Ekonomi, sen cumhurbaşkanı olduğunda neden düzeltilmeli? Bir vatandaş bunu bana sormalı.

"Benim seninle derdim yok"

Şu anda Türkiye'nin dışarıda itibarı sıfır. Herkesle kavgalıyız. Türkiye'nin mahkemelerine Fransa güvenmiyor, İngiltere güvenmiyor. Çünkü Türkiye'de mahkemelerin, adaletin, yargının talimatla çalıştığını biliyorlar. Güven duymayınca yatırım yapmıyorlar. Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığında yargı tarafsız olacak. Güven vereceğiz dışarıya ve yatırım gelecek. Ekonomiyle ilgili Merkez Bankası'na, BDDK'ya, bürokrat atarken sağcı mı, solcu mu diye bakmayacağım. Bizden mi değil mi diye bakmayacağım. Ehliyeti var mı, ona bakacağım. O işi iyi yapabilir mi diye. Bunu yaptığımızda memleketimizde işler düzelecek. Tek dertleri beni indirmek diyor. Benim seninle derdim yok. Ben doları indirmek istiyorum, faizi, Euro'yu, mazot fiyatlarını indirmek istiyorum. He sen indiğinde mazot fiyatı iniyorsa, benzin fiyatı iniyorsa, faiz iniyorsa, işsizlik iniyorsa sen de in be kardeşim. Ne olacak?

muharrem ince akp erdoğan dolar